Niektórzy bohaterowie książek na stałe wpisują się w świadomość czytelników, którzy do nich porównują nawet osoby ze świata rzeczywistego. Dodatkowo postacie te stają się inspiracją i osią dla kolejnych utworów(jak filmy, seriale, komiksy czy gry komputerowe. Do postaci z powszechnie znanego kanonu zalicza się na pewno postać Sherlocka Holmesa Arthur Conan Doyle czy bohater cyklu Tania Książka – Arsene Lupin, dżentelmen włamywacz autorstwa Maurice’a Leblanca.

Czym zachwycają bohaterowie niezapomnianych powieści?


Każdy czytelnik na pewno chociaż raz sięgnął po książkę, w której poznał bohatera obecnie znanego także z “dużego” i “małego” ekranu. Ekranizacji swoich przygód doczekali się tacy bohaterowie jak Sherlock Holmes, Poirot czy Arsene Lupin. Najbardziej niejednoznaczną postacią jest na pewno główny bohater książki “Arsene Lupin, dżentelmen włamywacz“. Jest to najbardziej tajemnicza postać, gdyż nikt tak naprawdę nie wie kim jest bohater. Pojawiają się teorie, że być może jest to mistrz fechtunku japońskiego, ale nikt nie zna prawdy. Tajemniczość postaci zainspirowała twórców seriali, które do dziś przyciągają widzów przed telewizory. Postacie z książek inspirują:

  • niespodziewanymi przygodami,
  • otoczeniem, w którym się znajdują
  • jak i własnymi cechami charakteru (przebiegłość, spryt, inteligencja, sprawność), które są bardzo pożądane i podziwiane przez niemal każdego człowieka.

Zazwyczaj  bohaterowie tych powieści wspomagają niewinnych i pokrzywdzonych przez los oraz karzą pysznych i zapatrzonych w siebie ludzi. Tymi działaniami przypominają postać Robin Hooda, który okradał bogatych i rozdawał biednym. Jest to wciąż popularny temat licznych książek, filmów czy seriali. Słynną postać dżentelmena włamywacza współcześnie powołał w odświeżonej wersji francuski hit Netflixa- “Lupin”. Netflix na nowo chce także przedstawić postać Sherlocka.

Serial  o Arsene Lupin przedstawia tego bohatera, jako postać o wielu twarzach, którego tak naprawdę nie zna nikt. Emisja serialu o dżentelmenie włamywaczu miała już miejsce w latach 1971-1974, a następna odsłona przygód Arsene to “Powrót Arsène’a Lupin” z okresu od 1995 do 1996. Obecnie emitowany serial jest zatytułowany po prostu “Lupin”. Postać dżentelmena włamywacza po raz pierwszy pojawiła się w opowiadaniu  Maurice’a Leblanca pt. „Aresztowanie Arsène’a Lupina” w 1905 roku. Książkowe wydanie przygód Arsene to rok 1907 i od tamtej pory postać ta pojawiła się w 17 powieściach oraz 39 nowelach lub opowiadaniach. Co ważne postać stworzona przez Maurice’a Leblanca potrafi śmiać się z siebie jak i szydzić ze ścigających go stróżów prawa.